Purito Centella Green Level all in one mild pad | Blogmas day 10

Purito Centella Green Level mild pad

Многу бев среќна кога на подарок ги добив овие тонер туфери од @skinaholics.mk затоа што одамна сакав да ги пробам ама никако не можев да најдам изговор зошто би ми требале во мојата рутина 🤣 Во пакувањето има 70 туфери односно 130 мл. производ. Еден туфер е доволен за една употреба. Во составот на тонерот има 10% ЦИКА (Centella Asiatica), бетаин салицилат (BHA), глицерин, содиум хијалуронат и др. корисни состојки што...

Како маслата за лице и помагаат на вашата кожа? | Blogmas day 5

Масла за лице

Маслата за лице се одлични за сите оние коишто страдаат од повремена (најчесто поврзана со промена на сезони и временски услови) сува кожа или пак кај состојби на кожа којашто е постојано сува, дехидрирана или кожа којашто се перута. Особено е препорачливо да се вклучат во рутината кога ќе забележите дека и најбогатиот хранлив крем којшто го имате во колекцијата не ви ја овозможува потребната хидратација. Наместо секогаш да...

Just Revox AHA 30% Peeling solution | Blogmas day 4

Just Revox AHA 30% peeling solution

AHA (алфа хидроксилни) киселини се група на природни киселини коишто се наоѓаат во цитрусните овошја, шеќерна трска, сок од домат, јаболко и грозје како и кај други овошја. Нивната намена е да направат ексфолијација на површинскиот слој на кожата и да се добие резултат на мазна и свежа кожа. Кога нанесуваме производи со овошни киселини во составот, секогаш треба да бидеме многу внимателни. Да ги нанесуваме производите на внатрешниот...

10 чекори за негувана кожа во зима | Blogmas day 3

10 steps to perfect skin in winter

Со промена на годишните времиња се менува и нашата рутина за нега на кожа. Лесниот лосион којшто го нанесуваме во лето и ни е доволен за освежување и хидратација на кожата на телото, во зима треба да се замени со потешки путери и маслени лосиони. Лабелото коешто ни даваше сјај во текот на летните месеци треба да се замени со похидратанти и богати маски и производи за усни. Кожата...

Aloe BHA skin toner Benton | Blogmas day 2

Aloe BHA toner Benton

Не ми се верува како порано сум имала рутина без употреба на тонер. Кога мислам на тонер мислам на оној хидратантен тонер којшто го пие мојата кожа одма по нанесување. Не мора да значи дека случајот кај сите е таков, но кај мене е баш така, најверојатно затоа што и покрај тоа што имам комбинирана кожа со масна т-зона ,истата ми е значително дехидрирана. Хидратантните тонери ми овозможуваат да...

AVON PLANET SPA BLISSFULLY NOURISHING COLLECTION – BLOGMAS DAY 1

Avon Planet Spa Blissfully Nourishing collection

Здраво на сите! Со голема радост најавувам дека од денес започнува блогмас на GetOnMyMirror.com. Тоа значи дека од денес, 1 декември па се до 7 јануари, ќе споделувам секојдневно содржина на овој блог како и на мојот инстаграм профил – getonmymirror.com_pb. Многу сакав да се вратам повторно на блогирањето, па си реков зошто да не се ставам во рутина со тоа што ќе споделувам секој ден содржина којашто се...

Purito Green Level Calming toner – улогата на тонер во рутината за нега на кожа

Тонерите се есенцијален дел од мојата рутина за нега на кожа. Тонер нанесувам по чистење на лицето, а пред нанесување на серуми и креми. Улогата на тонерот е да помогне во дополнително отстранување на нечистотии и шминка кои што не сте успеале да ги отстраните во претходниот чекор на чистење на лицето, да ја балансира и корегира PH вредноста на кожата и да помогне полесна и подобра апсорпција на...

Distillery Avon Makeup Line – Pressed powder, eyeshadow, mascara

Distillery makeup line

По големото воодушевување од целата линија за нега на кожа од Distillery, од која што сите производи за брзо време станаа дел од мојата рутина, на ред дојде и makeup линијата, односно нивната козметичка линија, која што ја лансираа на нашиот пазар. Имав прилика да ги тестирам производите веќе некое време, па сум спремна да ги споделам моите впечатоци со вас. Како и кај производите за нега и тука...

REVUELE VEGAN & ORGANIC LINE – NIGHT CREAM AND NOURISHING SERUM

Revuele serum

Кога видов дека Revuele изглегле на пазарот со веганска и органска линија на производи пријатно се изненадив. Претходно немав користено ниеден серум од нивниот бренд, но кога ја видов оваа колекција знаев дека морам чекор по чекор цела да ја испробам. Денес ќе ви пишувам за производите за ноќна нега од оваа линија, односно за ноќната крема (Night Nourishment cream) и негувачкиот серум (Nourishing serum). Овие производи се базираат...

Сè што треба да знаете за двојното (длабинско) чистење на лицето

Double cleansing method

Двојно (длабинко) чистење на лицето е метода на чистење на лицето во два чекори: првиот чекор вклучува чистење на лицето со користење на маслен отстранувач на нечистотии од лицето; вториот чекор вклучува користење на воден отстранувач на нечистотии (гел/пена за измивање на лицето). Зошто е важно длабинското чистење? Не е важно само за да се отстрани шминката после напорниот работен ден, туку и за да се отстранат сите бактерии...

Scroll to top