My every day skin care routine – Balea brand [Part 1]

Featured Image Balea

Follow my blog with Bloglovin

Секојдневната нега на кожата на лицето е неопходна за убав и одморен изглед. Сите од нас треба да воспоставиме рутина којашто најмногу одговара на типот на нашата кожа (без разлика дали е масна, комбинирана или сува кожа) и да користиме соодветни производи коишто ќе ги таргетираат токму проблематичните делови на нашата кожа и ќе делуваат благотворно на истата. Во својата рутина не значи дека мора да ги внесете најскапите производи коишто постојат за да се осигурате дека правилно се негувате. Не е важна цената, важно е само тој производ да ви одговара и да не содржи состојки коишто се штетни за вас. Во овој блог пост ќе направам една кратка рецензија на производите коишто во моментот ги користам во мојата секојдневна рутина. Сите производи се од  DM марката Balea, цената им е достапна, а квалитетот одличен. Само да напоменам дека мојата кожа е нормална со понекогаш масна Т-зона. За време на зимскиот период ја чувствувам малку посува од вообичаено, но со производите коишто ќе ви ги ги претставам во продолжение, си обезбедувам долготрајна хидратација без чувство на масна кожа. Па да започнеме 🙂

Consistent every day skincare routine is necessary for maintaining a beautiful and fresh looking face. We must use only products that have ingredients that work well with our skin type, no matter if it is dry, oily or combination skin. It doesn’t always mean that you have to use expensive products in order to achieve a clean and acne free face. The price makes no difference, what is important is the products’ ingredients, quality and the effect they give to your skin. I dedicate this blog post to my current everyday skin care routine and the products I use on a daily basis. All the products are from the DM Market brand Balea, are very affordable and of a great quality. Just a quick info, my skin type Is normal to combination, occasionally with an oily T-zone. During these winter months my skin can look a bit drier than usual, but thanks to the products I mention in the following section, I manage to keep my skin looking hydrated and glowy, without making it look oily or greasy.

Balea мицеларна вода за чистење на лице

Оваа мицеларна вода ја користам веќе 2 години константно во мојата секојдневна рутина. Со нејзина помош ја отстранувам шминката секоја вечер пред легнување, но и секое утро со цел да го освежам лицето и да го подготвам за нанесување кремата за лице и подоцна шминката. Оваа мицеларна вода е без парфем и алкохол, содржи вода од цвет од портокал и е наменета за сува и чувствителна кожа. Ако не се лажам има уште еден тип на Balea мицеларна вода, со виолетово капаче (оваа е со розево капаче) и е наменета за масна и комбинирана кожа. Одлично ја отстранува шминката и маскарата од очите, како и долготрајните течни кармини од усните. Едно шишенце мицеларна вода содржи 400ml производ.

Balea micellar water

I use this micellar water, in my daily routine, almost 2 years. I use it to take off my makeup in the evenings, before going to bed and in the mornings in order to freshen up my face. It doesn’t contain any perfume or alcohol, and is suited for dry and sensitive skin. It works very well in taking off eye makeup and mascara, as well as the long lasting liquid lipsticks. One bottle contains 400ml of product.

Balea Micellar water

Balea мицеларен тоник за лице со активен јаглен

Овој мицеларен тоник го користам веќе еден месец, па сметам дека можам веќе да го пренесам моето мислење за него. Од почеток бев скептична за сите производи на Balea коишто содржат активен јаглен, мислејќи дека ќе бидат многу агресивни за моето лице, но и затоа што во принцип немам некои големи проблеми со акни и митесери. Меѓутоа тие ме убедија во спротивното. Овој производ е наменет за чистење, отстранување на шминка и како тоник за лице, и е наменет за нормална и комбинирана кожа. Овој производ го користам и за чистење на лицето и остранување на шминката (во својство на мицеларна вода), но и како тоник за лице. Може да се користи секој ден. Текстурата му е погуста во однос на класичните мицеларни води, а и бојата е црна, што го прави овој тоник уште поинтересен за користење. До сега не сум имала никакви иритации, а по неговот користење кожата останува мека и нежна. Едно шишенце мицеларен тоник содржи 200ml производ.

Balea micellar tonic with active charcoal

I use this micellar tonic almost a month. At first I was a little bit skeptical about all the products that contain active charcoal as an ingredient, thinking that they would be very aggressive on my skin. But I was wrong. This product can be used as a face cleanser and as a face tonic. It can be used on a daily basis. The texture of the product is a little bit thicker than a micellar water is. The liquid is black, due to the charcoal ingredient. I have not had any irritations from using it. It suits my normal combination skin pretty well, leaving it looking soft and gentle. One bottle contains 400ml of product.

Balea Micellar tonic with active charcoal

Balea пилинг гел со екстракт од лотусов цвет

Пилингот на лицето го воведов во мојата рутина пред 6 месеци. Од тогаш имам користено само еден производ за таа намена, а тоа е Balea пилинг гелот со екстракт од лотусов цвет и провитамин Б5. Она што ми се допаѓа кај овој гел е тоа што не е агресивен, прави убав пилинг на кожата без притоа да чувствувам дека додека го нанесувам си ја „дерам„ кожата. Пилинг зрнцата од бамбус нежно го отстрануваат грубиот слој и продираат во кожата. Препорачано е да се нанесува 1-2 пати неделно, со блага масажа на влажна кожа, нежно масирајќи со кружни движења. На крај лицето се плакне со топла вода. Чувството отпосле е непроценливо, кожата е мека, сјајна и со здрав изглед. Тубата содржи 75ml производ.

Balea peeling gel with a lotus flower extract

I started to do a face peeling 6 months ago. Since then I have used only one product for that purpose, and that is the Balea peeling gel with a lotus flower extract and a provitamin B5. What I love about this gel formula Is that it is not aggressive on the skin, it performs a gentle skin exfoliation, removes dead skin cells, cleans the pores and leaves the skin looking soft, smooth and moisturized. The recommended use is 1-2 times a week, starting with a soft massage on wet skin. At the end you rinse the product off your face with warm water. It contains 75ml of product.

Balea peeling gel lotus extract

Во следниот блог пост ќе направам рецензија за кремите за лице коишто се дел од мојата секојдневна рутина. Кои производи се неопходни во вашата рутина? Ве чекам во коментарите со вашите омилени производи, а ние со следен пост се читаме за два дена 🙂

In my next blog post I will do a review on the face creams I use on a daily basis. What products do you use, in your every day routine? Please comment below 🙂  I will see you in my next blog post in two days 🙂

1 Comment

  1. […] претходниот блог пост ви пишував за начинот на којшто ја припремам мојата […]

    Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top