BEST FOUNDATIONS FOR 2019|Max Factor, Avon, Golden Rose

Best foundations for 2019

Today I am listing my favourite foundations of 2019. Yesterday I posted a blog post about my favourite primers, that you can read here.

Денес на ред е да ги споделам моите впечатоци за омиленети течни пудри во 2019-та година. Вчера објавив блог пост за моите омилени прајмери, повеќе можете да прочитате тука.

Max Factor Radiant lift foundation

Max Factor Radiant lift foundation has a creamy luxurious formula that is enriched with hyaluronic acid. Because of its ingredients it gives a hydrated feeling to the skin during the whole wear time. Once applied you can notice slight shimmery particles that are not overpowering, just give a natural and healthy glow to the skin. Even though it gives a luminous finish, it is a long-lasting formula that gives a natural finish to the skin, doesn’t look cakey and doesn’t feel heavy on the skin. It has a SPF 30 which helps with antiaging and protects from UVA and UVB rays. It offers a medium buildable coverage. The only negative thing I can say about this foundation is that it has poor selection of shades (at least in my country) that lean towards a pinky undertone, which doesn’t go well with my complexion. That is why I often mix this foundation with my other foundations that offer me great coverage and are the perfect shade for me. In that way I get the best of both worlds, I get good coverage, perfect shade match and natural radiant finish to the skin. I think this foundation can work for almost all skin types, except the very oily ones, but for normal, dry and combination skin it is a perfect choice, if you want to achieve radiant natural looking complexion.

Radiant lift foundation пудрата на Max Factor има луксузна кремаста формула која што е збогатена со хијалуронска киселина. Во самата текстура може да се забележат ситни светки кои што даваат сјаен изглед на кожата. Благодарение на благопријатните состојки во пудрата дава хидратација на кожата во текот на целиот ден. Иако има сјаен завршеток, сепак станува збор за долготрајна формула која дава природен изглед на лицето, не изгледа како маска и не дава чувство на тежина на лицето. Има СПФ 30 што дополнително помага во борбата со стареење и заштитата од штетните УВА и УВБ зраци. Има средна покривна моќ. Единствено негативно е што на нашиот пазар се достапни само неколку нијанси од оваа пудра, повеќето имаат розев подтон кој мене не ми одговара, поради тоа често знаев да ја користам за мешање со останатите пудри коишто ја имаат мојата совршена нијанса, но имаат потешка текстура. На тој начин го добивав најдоброто од двата света, идеална покривност и природен изглед. Често ја мешав со HD пудрата на GR, се додека не ја купив пудрата за која што ќе Ви зборувам во продолжение. Мислам дека не би била соодветна за екстремно масна кожа, но за комбинирана, нормална и сува кожа е супер избор, особено ако сакате да постигнете природен изглед и да избегнете ефект на маска на лицето.

avon powerstay 24h foundation

AVON TRUE POWERSTAY 24H FOUNDATION

AVON TRUE POWERSTAY 24H FOUNDATION is a foundation that is available in 15 shades, you have a perfect selection of light, medium, dark and neutral shades. This foundation promises to deliver 24h fresh wear even in high temperature, humid environment and high-level activities. It doesn’t transfer, fade and smudge throughout the day. It has a light texture that leaves the skin to breathe. I agree with everything that is mentioned above. As long as I have it in my collection it became one of my favorite foundations I own. I like applying it both with a brush and a sponge. It is self-setting so keep in mind that you have to work fast, one tip is to maybe apply it on one side, than on the other of the face, just to avoid blotching and difficulties in blending. It may oxidize half a shade darker, but that is not noticeable to much once applied on the face, I only noticed it when swatching it on my hands. All in all this is a perfect longwearing natural matte finish foundation, that I highly recommend to everyone.

AVON TRUE POWERSTAY 24H FOUNDATION е пудра која што е достапна во 15 нијанси, од кои што не можете да не го најдете совршениот избор за вас, од светли до неутрални до темни нијанси, за секого има избор. Она што ветува оваа пудра е 24-часовна свежина и долготрајност на пудрата дури и во услови на голема влага, висока температура и напорна активност. Ветува дека не се пресликува и не остава траги на облека, телефон и сл. Има лесна текстура која што и дава на кожата да дише. Се согласувам со сè што е погоре наведено. Откако ја имам во мојата колекција стана моја омилена пудра. Кога сакам висока покривна моќ која што ќе трае од утро до мрак, ја нанесувам самостојно,  но често знам да ја мешам со Max Factor Radiant lift пудрата. Кога ќе ја направам оваа комбинација, постојано добивам комплименти за изгледот на мојата кожа и секогаш добивам прашања што имам нанесено на лицето. Оваа пудра лесно се нанесува и со четка и со сунѓерче. Бидејќи се сетира самата, треба да се работи брзо со неа, можеби еден совет е прво да ја нанесете на едната страна на лицето, па на другата со цел да ја изблендате многу полесно. Навистина има долготрајна формула, дава природен мат финиш, не се пресликува, може да оксидира за половина нијанса, но тоа е нешто што не се забележува на кожата откако ќе се нанесе. Моја идеална нијанса е Natural Beige.

Golden Rose Nude look tinted moisturizer

Golden Rose Nude look Radiant Tinted Moisturizer

Now this Golden Rose Nude look Radiant Tinted Moisturizer is for you girls out there that prefer less coverage and love applying BB creams and tinted moisturizers. The best by far is this one here. It has a light-to medium coverage, blends easily with brush or simply your fingers, gives a natural looking skin. I doesn’t oxidize which is a huuuge plus and that is the only problem I usually have with BB creams. It wears pretty good throughout the day, doesn’t leave your skin feeling oily and greasy. I have an oily-combination skin and it works perfect for me. I am sure that it will perfectly suit dry skin types as well, not so sure about the oily skinned girls out there, maybe with a good setting powder. I love this product when I am not in the mood for high coverage foundations, when my skin is looking good and when I want to the an easy and fast out-the-door makeup look.

Оваа Golden Rose Nude look Radiant Tinted Moisturizer тонирана крема е за сите вас девојки кои што претпочитате помала покривност и природен изглед. Оваа е најдобрата тонирана крема што сум ја пробала до сега. Има лесна до средна покривна моќ, се нанесува лесно со четка за течна пудра или пак едноставно само со вашите прсти. Дава природен изглед на лицето. Не оксидира, што е огроооомен плус, особено затоа што најголемиот проблем што сум го имала до сега кај овој тип на производи е што добар дел од нив оксидираат и за брзо добиваш умпа-лумпа портокалова нијанса на лицето. Одлично одговара дури и за мојата комбинирана кожа, не се масти во текот на денот, како што поминува времето, станува само поубава на лицето. Сигурна сум дека ќе биде идеален избор и за сув тип на кожа, за масен тип, не сум баш сигурна, можеби со добра пудра за сетирање би можело да се добие подолготрајно носење во тој случај. Ја користам оваа пудра во ситуации кога сакам полесна покривност на лицето, кога имам добар ден и кожата ми изгледа супер и кога сакам да направам брз и едноставен изглед. Мојата идеална нијанса е medium, а достапна е во 3 нијанси, light, medium I dark.

Avon, Radiant lift, Golden rose

From left to right - Avon, Max factor, Golden Rose

These were my favorite foundations for 2019. Are any of these your favorites as well? If not tell me your recommendations.

XoXo,

Bojana

Ова беа моите омилени течни пудри за 2019-та година. Дали и на вас некоја од овие пудри ви е омилена? Ако не, споделете ги вашите фаворити.

XoXo,

Бојана

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top